Dijital medya nedir?

Web, mobil, sanal gerçeklik platformlarında var olan medyayı ifade eder. İnternet ve bilgisayarın, mobilin, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik cihazlarının var olmasıyla ortaya çıkan medyadır. Bu medya; markayı, markalaşmayı, iletişimi, reklamı, sanatı, bilimi, pazarlamayı, satışı, finansı, hukuku ve daha fazlasını içerir.

Markalar, kurumlar da dijital varlıklar oluşturarak var olabilir dijital medyada. Örneğin; kurumsal Web sitesi, mobil Web sitesi, kampanya sayfası, mobil uygulama, sanal gerçeklik uygulaması ya da vitrini gibi dijital varlıklara sahip olmak dijital medyada var olmaktır.

Dijital medyada var olurken sahip olunan medya, satın alınan medya ve kazanılan medyaya dikkat etmek gerekir. Bu yüzden bize ait olan medyalara dikkat edilir önce. Kurumsal sayfa ve blog gibi… Ardından kiralanmış varlıklara sahip olmaya dikkat edilir. Sosyal medya ve Medium, WordPress, Tumblr blogları gibi… Ardından satın alınan mecralara odaklanılır. Metin, görüntülü, video, mobil, banner reklamcılığı gibi… Sahip olunan medya ve satın alınan medya ne kadar değer üretirseniz o kadar kullanıcılar tarafından da paylaşılmasını, markanızdan bahsedilmesini sağlar.

Dijital medya, markalar için dijital dünyada var olan kullanıcılara ulaşabilmeyi sağlayan medya biçimi. Etkileşim alırsınız, verileri ölçersiniz. Klasik medyadan tamamen farklı bir alandır. Karşıdan artık tepki de alınabildiğinden, dijital medyaya adapte olmak, yönetebilmek, strateji geliştirmek ve ölçebilmek, doğru karar alıp planlamak ciddi önem taşır.

Dijital medyada yer almak için markalar, işletmeler, girişimler ne yapmalı?

Dijital medya nedir?’i okuyan yöneticilerin devamında bunu okuması ideal olacaktır. İş kurmak isteyenler veya işi olanlar için de mini bir liste:

  1. İlk önce isminiz olmalı. Dijital dünya da gerçek dünyada olduğu gibi isim hakkına çok değer vermelisiniz. Var olan bir isminiz varsa korumaya alın. Yoksa yer edinmek için isim bulun. Mors Media olarak bu konuda da yanınızdayız. İsminizi, sosyal medya paylaşımlarınızı bile tescillemek gibi ciddi bir durum söz konusu.
  2. Yoksa eğer, tüm dijital varlıklar oluşturulmalı. Mors Media olarak bu konuda yardımcı olabiliriz. Kurumsal web siteniz, blogunuz, mobil web siteniz veya mobil uyumlu yani responsive sayfanız, sosyal mecralarınız, epostalarınız, rss’leriniz, eticaret siteniz, mobil uygulamanız, sanal gerçeklik uygulamalarınız yoksa iyi ve bilinen bir marka olmak için bunlara sahip olmanız gerekmekte.
  3. Mümkünse her varlığınızın adı aynı olsun.
  4. Varlıkları oluşturmadan önce isminizi belirlediğiniz sırada logo, kurumsal kimlik klavuzu, kurum içi dijital davranış standartları gibi rehberleriniz ve grafikleriniz olmalı.
  5. Varlıklardan sonra dijital pazarlama planlarınız olmalı. Hedefleriniz doğrultusunda stratejiler geliştirilerek hazırlanmalı.
  6. Web’te yer alan kurumsal, blog, eticaret gibi sayfalarınız için SEO, İçerik, Eposta ve SMS, Mobil-lokasyon, CRO, UX, Analytics, Reklam gibi planlarınız olmalı. Tabi ki uygulanmalı düzenli olarak.
  7. Mobil’de yer alan varlıklarınız için mağazalarda bulunabilirlik, işletmenizin lokasyonunun bulunabilirliği, haritalarda ve navigasyon sistemlerinde yer almanız, telefonlarınızın aranması için optimizasyon yapılması ve yerel işletmenizin yorumlarının yönetilmesi, reklamının yapılması gerekli.
  8. Veya en iyisi Mors Media ile anlaşın. Gözünüz arkada kalmadan  360 derece dijital pazarlama, iş geliştirme, tasarım ve yazılım, reklam, iletişim ve basılı hizmetlerinizi güçlü ve güvenilir şekilde sunalım.